AVDZP je jedním z hlavních partnerů HEALTH FORUM CZECH REPUBLIC - AFRICA

Diskuze o zvládání pandemie, financování a posilování zdravotnického sektoru, ale i prezentace českých firem, které nabízejí komplexní řešení od specializovaných pracovišť, přes laboratoře až po celé nemocnice. V Černínském paláci ve středu 17. 5. začíná dvoudenní Česko-africké zdravotnické fórum, kam se sjedou zástupci osmi afrických zemí a 6 ministrů zdravotnictví. Svým rozsahem jde o jednu z největších akcí zaměřených na Afriku, kterou ústředí české diplomacie po roce 1989 hostilo.

„Posilování zdravotnických kapacit je tématem, které řeší celý svět. Úkolem české ekonomické diplomacie je přitom také ukazovat česká řešení, která by mohla zaujmout právě na kontinentu s tak dynamickým růstem obyvatelstva, jako je Afrika,“ říká náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Fórum, které Černínský palác pořádá společně s ministerstvem zdravotnictví, má podle něj i další rozměr související s blížícím se předsednictvím Česka v Radě Evropské unie. „Hledání surovinové bezpečnosti je velkým tématem celé EU a Afrika je jedním ze spojenců,“ dodává Martin Tlapa.

Během dvoudenního fóra se v Černínském paláci představí více než desítka českých firem sdružených v Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP). Africkým partnerům nabídnou svá řešení mimo jiné pro intenzivní a ambulantní péči, infekční oddělení, chirurgii, neonatologii nebo laboratoře. Vůbec poprvé se na fóru budou komerčně prezentovat také modulární jednotky, jejichž základ tvoří ocelové kontejnery.

„Česko má řadu kvalitních a světově úspěšných výrobců zdravotnických prostředků. Naší výhodou je, že nenabízíme jednotlivé produkty, ale celá komplexní řešení, a to včetně financování. Díky klubu tří bank a za podpory pojišťovny EGAP tak na fóru představíme finanční modely šité na míru jednotlivým africkým zemím,“ vysvětluje Petr Foit, místopředseda představenstva AVDZP.

Ve výdajích na zdravotnictví zůstává Afrika hluboko pod průměrem evropských zemí. V souvislosti s rychlým růstem obyvatelstva a potřebou posilovat zdravotnické kapacity nicméně podle expertů porostou soukromé, veřejné i externí výdaje na africké zdravotnictví. OSN odhaduje, že v roce 2030 by hodnota zdravotnického trhu v Africe měla dosáhnout 260 miliard USD, což je téměř dvojnásobek tržního objemu z roku 2020.